YER KAYNAKLI ISI POMPASI
(YKIP)

Diğer Isı Pompası türlerine göre Yer Kaynaklı Isı Pompası (YKIP), dikey sondajlarla yeraltına yerleştirilen Sondaj Eşanjörleri (SE) sayesinde yeraltından çekilen ısıyı alarak daha yüksek ısı çıktısı elde eden bir uygulamadır. Bir bina da; ısıtma, soğutma ve sıcak kullanım suyu ihtiyaçlarının tamamı için Yer Kaynaklı Isı Pompası (YKIP) tek başına yeterlidir. En fazla enerji tüketiminin gerçekleştiği bu yaşamsal ihtiyaçlar için, yenilenebilir enerji kullanımı elbette ki hem karbon salınımını minimize edecek hem de ucuz bir işletme maliyeti doğuracaktır. Konforlu, çevreci, ekonomik ve basit bir kullanım sunan YKIP uygulamaları ülkemizde pek bilinmese de dünyada yarım milyonu aşkın binada kullanılmaktadır. Cihazın çalışma prensibini carnot çevrimine dayanmaktadır. Bu çevrim; enerjinin sabit kaldığı, dışarıya kaçamadığı, en yüksek verimde çalışan ve kendini sürekli tekrarlayan kapalı bir çevrimdir.
Çalışma sırasında fosil yakıt, sıcak su ya da yeraltı suyu gibi kaynaklara ihtiyaç duymaz. Yeraltı sıcaklığı ve elektrik dışında başka bir kaynağa ihtiyaç duyulmamaktadır. Elektrik bulunan her yerde uygulanabilir. Elektrikli kombi gibi ısıtıcılara kıyasla 6 kat daha az elektrik tüketir ve ürettiği enerjinin çok büyük kısmını yeraltından çeker.

SONDAJ EŞANJÖRLERİ
(SE)

Sondaj Eşanjörlerini, YKIP cihazının yeraltı ile yapabileceği maksimum ısı transferine uygun olarak inşa etmek gerekmektedir. Bu miktarı belirlerken sondaj yaptığımız zeminin spesifik ısı çekme kapasitesini bilmemiz gerekecektir. Her hangi bir proje için yapılan ilk sondaj sırasında formasyonla ilgili değerlendirme yapılır ve bu verilere göre ihtiyaç duyulan SE miktarı hesaplanır. 100 ya da 150 m derinliğinde kaç adet sondaj kuyusu açılacağı tayin edilir ve kuyular açılarak SE uygulaması yapılır.